ÇEVİRİ EYLEM

1 Mayıs 2009 Cuma

SINIRLARA HAYIR – MİDİLLİ ADASI (LESVOS/YUNANİSTAN) 2009SINIRLARA HAYIR – MİDİLLİ ADASI (LESVOS/YUNANİSTAN) 2009

Son birkaç yılda Midilli Adası Avrupa’ya ulaşmaya çalışan binlerce mülteci ve göçmen için ana giriş kapılarından biri oldu. Küçük plastik botlar tıklım tıklım halde Türkiye ve Yunanistan arasındaki deniz sınırını geçmeye çalışıyorlar ama bazıları bunu başaramıyor. Son 20 yılda bu yolda 1100’den fazla göçmen ve mülteci hayatını kaybetti.
Yunan Sahil Güvenliği, Avrupa ve Yunan “giriş önlenmesi” sözleşmelerini takiben mültecilerin haklarını ihlal ediyor ve hayatlarını tehlikeye sokuyor. Aynı zamanda faaliyetleri ilk botu adada Haziran 2008’de işlemeye başlayan Frontex tarafından da destekleniyor. Son zamanlarda Frontex yetkilileri Pagani’(Lesvos)daki mülteci ve göçmenleri sorgulamaya/soruşturmaya başladı.
Pagani (adanın başkenti Mitilini’den 5 km uzakta), mülteci ve göçmenlerin Midilli’ye ayak basar basmaz gönderildikleri gözaltı merkezlerinin bulunduğu yer. Mülteciler haftalarca, aylarca orada alıkonuluyorlar. Temel insan haklarının geçerli olmadığı bir hapishane. Hem bina, insanları ağırlamak için gerekli altyapıdan yoksun, hem de mültecilere hiçbir iletişim olanağı verilmiyor, sahip oldukları haklar bildirilmiyor ve temiz havaya erişim izni verilmiyor.
Bir kez Eurodac sistemine kaydedildikten sonra, mülteciler sınırdışı edilme emriyle ülkeyi bir ay içinde terk etmek koşuluyla serbest bırakılıyorlar. Sığınma başvurusunda bulunanlar kendilerini bürokratik karmaşanın içinde buluyor, devlet şiddetine uğruyorlar (geçen aylarda Atina Yabancılar Şubesi’nde iki kişi mağdur edildi) ve sonuçta başvuruların sadece %0.60’ı kabul ediliyor.
Yunanistan’da kalıp iş bulmaya karar verenler birçok zorlamaya, ağır çalışma saatlerine, insanlık dışı koşullara dayanmak zorundalar ve bütün bunların karşılığı küçük düşürücü bir ücret. Riskli durumları göz önünde bulundurularak daha iyi çalışma koşulları elde etmek için örgütlenme hakları verilmiyor. Kısa süre önce yabancı bir kadına – bir ticaret temsilcisi – yönelik kezzapla suikast girişimi de bunun örneklerinden biridir.
Diğer Avrupa ülkelerine ulaşmak için (genellikle İtalya üzerinden) yolculuklarına devam etmeye çalışanlar Patras’takiler gibi Sahil Güvenliğin baskıcı faaliyetlerinin gündelikleştiği batı limanlarına gidiyorlar. Ve sıklıkla içlerinde ülkeden ayrılmaya çalıştıkları kamyonlarda ölü bulunuyorlar. Yolculuklarına devam etmeyi başaranlarsa eğer yakalanırlarsa Dublin Yönetmeliği gereğince Yunanistan’a geri gönderiliyorlar.
Schengen Anlaşması’ndan Dublin Yönetmeliği’ne, Avrupa Göç ve Sığınma Paktı’ndan sözde “utanç yönergesi”ne, Frontex’ten IOM’e, gözaltı merkezlerinden ihraç ve caydırma pratiklerine, sınırlardan başkentlere, Avrupa göç fenomeniyle açıkça baskı ve sınır kontrol yöntemleriyle baş ediyor.
Burda Midilli’de “Avrupa kalesi”nin inşası açıkça görülüyor. Bu yüzden sınırlarda neler olduğuyla ilgili deneyimleri paylaşmak, problemleri tartışmak, eylemlerimizi koordine etmek ve
Yeni emperyalizm politikalarına ve mülteciliği yaratan her şeye,
Sınır rejimine ve kontrol ve baskı uygulamalarına,
Göçün suç haline getirilmesine,
Gözaltı merkezlerine ve göçmenlerle mültecilerin haklarının ihlal edilmesine,
Göçmen emeğinin sömürülmesine karşı savaşmak için hepinizi 25-31 Ağustos’ta bize katılmaya çağırıyoruz.

Sınırlara hayır!!!
Hiç kimse illegal değildir!!!
Göçmelerin alıkonulmasına hayır!!!
Herkese eşit hak!!!

Sınırlara Hayır – Midilli 2009 Koordinasyonu

daha fazla bilgi için

noborder.lesvos.2009@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder